Соціальна тривога: що це таке і як бути

29 лютого 2024
social anxiety big

Часто соромʼязливі люди говорять, що мають соціофобію. Проте чи задумувалися ви де дійсно межа між соромʼязливістю і розладом соціальної тривоги?

Під сором'язливістю розуміється схильність хвилюватися або відчувати хвилювання під час спілкування з іншими людьми, особливо незнайомими.

Соціальна тривожність - це ширший термін, який містить у собі сором'язливість, а також переживання страху, коли за вами спостерігають інші люди (наприклад, під час приймання їжі) і під час виступу перед іншими людьми (наприклад, виголошення промови) і декілька інших характерних аспектів.

Що таке розлад соціальної тривоги?

Розлад соціальної тривоги характеризується страхом і тривогою з приводу певних соціальних або робочих ситуацій. Цих ситуацій уникають або переносять із суттєвою тривогою. Діагноз ґрунтується на клінічних критеріях. Соціофобія один з найпоширеніших тривожних розладів і третій за поширеністю серед усіх розладів у світі.

13% населення США мали або мають соціофобію, а загалом у світі з цією проблемою зіштовхується 2-5% населення. Жінки трішки більше схильні до виникнення розладу соціальної тривоги, ніж чоловіки: на дві соціально тривожні жінки припадає 1,5 чоловіків з такою ж проблемою. Середній вік початку розладу соціальної тривоги 13 років. 75% хворих на соціальну тривогу мали початок хвороби з 8 до 15 років.

Як діагностувати соціофобію?

Щоб відповідати діагностичним критеріям DSM-5-TR (1), у пацієнтів має спостерігатися:

Чому виникає соціофобія?

Причиною виникнення розладу не буває щось одне, зазвичай це сукупність кількох факторів. Виділяють 3 групи факторів: психологічні особливості людини, вплив оточення і генетика

Психологічі особливості:

Поведінкова загальмованість та страх негативної оцінки, а також уникнення шкоди, інтроверсія.

Оточення:

Негативний соціальний досвід, особливо віктимізація з боку однолітків.

Генетичний вплив:

залежить від взаємодії генів із середовищем; тобто діти з високою поведінковою загальмованістю більш сприйнятливі до впливів довкілля, таких як соціально-тривожне моделювання з боку батьків.

Крім того, соціальний тривожний розлад передається у спадок. Родичі першого ступеня спорідненості мають у два-шість разів більше шансів мати соціальний тривожний розлад, а схильність до цього розладу включає взаємодію специфічних для розладу (наприклад, страх негативної оцінки) та неспецифічних (наприклад, невротизм) генетичних факторів.

Чому лікування соціофобії є важливим?

Як і будь-який психічний розлад, соціофобія дуже впливає на якість життя людини. Розлад соціальної тривоги, як правило, найбільше заважає в професійному життю людини, доволі сильно обмежує у виборі професії, може бути причиною відсутності карʼєрного зростання. Чоловіки можуть відкладати шлюб і створювати сім'ю, тоді як жінки, які хотіли б працювати поза домом, можуть прожити життя, так і не зробивши цього.

Чому соціофобія не проходить без терапії?

Давайте розглянемо приклад впливу соціальної фобії на життя людини. Уявімо, що є Аліна, яка має соціальну тривогу і мусить йти на корпоратив. В неї виникають думки, що на неї точно будуть якось не так дивитися, що вона якось осоромиться і точно щось піде не так. А їй ще після цього корпоративу треба якось працювати у цій компанії!

Як гадаєте, чи буде Аліна почуватися тривожно? ще й як! Тому їй хочеться зробити будь-що, що могло б допомогти прибрати цю тривогу.

Наприклад, Аліна може:

1 - не піти на корпоратив: не йдеш = не осоромишся і небезпечна ситуація минула;

2 - піти і намагатися усім сподобатися;

3 - піти і триматися тихо, бути осторонь, щоб вже точно нічого поганого не сказати і не зробити.

Будь-яка дія має свої наслідки: у всіх випадках з описаних (і ще багатьох ймовірних) Аліна уникає своєї тривоги, а значить відчуває полегшення або відчуття контролю над ситуацією. Та цей приємний наслідок короткотривалий. Проте є й інші наслідки: втрата можливості налагодити стосунки з колегами, відпочити, постійне нервування протягом вечора, докладання зусиль для підтримання певного образу, не можливість бути собою на роботі і на корпоративі.

Такі цикли можуть повторюватися безліч разів і, власне, вони і формують розлад соціальної тривоги, оскільки за кожним униканням є втрата можливості отримати інший, коригуючий досвід: діючи так, у Аліни нема шансів побачити, що можна бути собою, класно проводити час, заводити знайомства і друзів і не осоромлюватися. Не варто робити те ж саме, надіючись на інший результат. Тому так важливо розривати ці замкнені кола і допоможе у цьому психотерапія.

Рекомендації з лікування розладу соціальної тривоги

У залежності від ступеню складності розладу призначається відповідне лікування. Рекомендованими є:

Є доказовим методом психотерапії та першою лінією лікування розладу соціальної тривоги згідно з рекомендацією Американської Психологічної Асоціації (АРА). Включає в себе роботу над когнітивним та поведінковим елементами соціальної тривоги. Завдання терапії розривати замкнені цикли соціальної тривоги та формувати більш якісне та наповнене життя.

Дозволяє впоратися з соціальною тривогою за рахунок перебування у контакті з тривожним стимулом та звикання до тривоги. Експозиційна терапія є частиною протоколу роботи когнітивно-поведінкової терапії.

У деяких випадках психіатр може призначити селективний інгібітор зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС).

У психологічному центрі Дáлі з лікування соціофобії проводить:

З соціальною тривогою у дітей працює: